Draft Program

Please note the EECON 2017 program is subject to change.

TUESDAY 21 NOVEMBER 2017

Click here for more information on available Training Workshops:

  • Introduction to the NEM
  • Introduction to Earthing Systems
  • Power Transformer Design, Condition Monitoring & Life Management
  • Session 4 (TBC)

WEDNESDAY 22 NOVEMBER 2017

Start Finish Details Speaker
815 900 Registration Opens
900 945 Conference Opening
Welcome to EECON Clare Paynter
EECON 2017 Conference Chair
National President’s Welcome Dr Robert Barr
EESA National President
Platinum Sponsor Address – APD Engineering Jordan Kosek
CEO, APD Engineering
Honorary Chair’s Address Martin Thomas AM
EECON Honorary Chair
 945  1015 MORNING TEA
1015 1230   Plenary Day 1: Keynote Panel

 1230 1330   LUNCH
STREAM 1:
QUANTIFYING THE STATE OF PLAY
STREAM 2:
SEIZING THE OPPORTUNITIES
STREAM 3:
TECHNICAL EXCELLENCE
Session 1A: Critical Infrastructure Replacement Session 1B: Overcoming variability of renewables Session 1C: 
 1330 1345 Technical challenges of a utility SCADA replacement

Selwyn Hunt
Snowy Hydro Pty Ltd

Grid Impact of PV Variability – A Case Study

Keith Frearson
Jacobs Australia Pty Ltd

Exclusive Partner Presentation:  

Wilson Transformer Company
Pty Ltd

“Power Transformer Concept and Design: typical specification and its impact on design”
 – Mohinder Pannu

 1345 1400 Major Rebuild of Critical CBD Supply Substation

Justin Brown
Beca
Imagery Based Battery-less Smoothing of Photovoltaic Generation
Mojtaba Saleh
Magellan Power
 1400 1415 Brunswick Terminal Station Rebuild: A Civil Case Study

Kristen Howard
AECOM

Grid Voltage and the Participation of Distributed Energy Resources

AGL New Energy
Innovative Power Poles for Challenging Distribution Situations

Tony Wingrove
Dulhunty Poles

 1415 1430  APD Engineering  TBA
1430 1500   Q&A   Q&A

Exclusive Presentation Partner:

NM Group

“Using a technology-driven risk model to better target network vegetation threats”

1500 1530   AFTERNOON TEA
STREAM 1:
QUANTIFYING THE STATE OF PLAY
 
 STREAM 2:
SEIZING THE OPPORTUNITIES
 STREAM 3:
TECHNICAL EXCELLENCE
Session 2A:
Protection and Control
Session 2B:
Storage & Generation Part 1
Session 2C
Session Chair: Session Chair:
Adam Berry, CSIRO
 1530 1545 IEC 61850 GOOSE Based Arc Flash Protection Scheme

Aman Bajracharya
Entura, Hydro Tasmania 

Exploring a live residential mini grid ecosystem of the future

Marinda De Villiers
Ausnet Services

Exclusive Partner Presentation: 

AMSC

“AMSC Australian Statcom Case Studies”

John Wright-Smith

1545 1600 Target base Automatic Load Control

Touseef Yaqoob
Ergon Energy

Monash Energy Transformation, a pathway to a 100% renewable powered Microgrid

Dr Yasmina Dkhissi
Monash University

1600 1615 Solving Earth Fault Protection in Resonant Earthed and Compensated Neutral Networks

Martin Van Der Linde
Noja Power

Dynamic analysis and operation of a grid-connected photovoltaic system with battery storage

Prakash Bhattarai
Swinburne University of Technology

 

Distribution Utility use of Batteries

Dr Jill Cainey
S&C Electric Company

1615 1630

 Neutral Earthing Configurations

Bill Carman
BC2

Possible Scenarios of Energy Sources and Demand for the next 20 years

Mike Erskine
GHD Pty Ltd

 1630 1700 Q&A Q&A

Exclusive Partner Presentation: 

NHP Group

“Fast Arc Quenching System in MV Switchgear for Protecting Workers and Assets”

– Dmitry Lazarchuk

1700 1745   NETWORKING FUNCTION WITH EXHIBITORS
1900 2230   CONFERENCE DINNER – EUREKA 89 SOUTHBANK

Join us at our inaugural Energy Excellence Awards Night. Attendees will enjoy a sit-down dinner and drinks package at an iconic Melbourne venue, Eureka89.
Places are limited so secure your spot early during registration.

THURSDAY 23 NOVEMBER 2017

Start Finish
0700 0730 Registration Opens
 700 845  CONFERENCE NETWORKING BREAKFAST

“Engineering our future power system workforce”

The engineering workforce will be crucial to ensuring a successful implementation of the Finkel Review recommendations. Specifically, the Finkel Review recommends that by mid-2019, the COAG Energy Council facilitates the development of a national assessment of the future workforce requirements for the electricity sector to ensure a properly skilled workforce is available.

Join us for breakfast to hear from key industry players who will discuss and debate the development of engineering expertise in the power sector and share their insights into how we might achieve the Finkel Review recommendations.

Keynote and Panellist:
Dr Kerry Schott AO, Independent Chair, Energy Security Board

Master of Ceremonies and Panel Moderator:
Dr Peter Sokolowski, Electrical College Victoria Branch Chair

Panellists:

Hon Trish White, Engineers Australia Board member
Prof. Xinghuo Yu, Associate Deputy Vice-Chancellor (Research Capability), RMIT University
Kate Summers, Manager of Electrical Engineering, Pacific Hydro
David Van Bergen, Graduate Electrical Engineer of the Year 2016

 900 930 Welcome Day 2

 

STREAM 1:
QUANTIFYING THE STATE OF PLAY
STREAM 2:
SEIZING THE OPPORTUNITIES
STREAM 3:
TECHNICAL EXCELLENCE
 Session 3A: Risk Session 3B: Storage & Generation Part 2  Session 3C:
 930  945 Trials of a Large Battery Energy Storage System in a Micro Grid

Hai Bui
Horizon Power

 Pressure-to-Power Station; A Low Emission Power Generation Solution

Ross Rhyme
Enerturbo

 

 945 1000 How safe is safe enough? Effective safety frameworks

Gaye Francis
R2a Pty Ltd

Evolution of the rural network – Standalone Power Systems

Dr Seán McGoldrick
Western Power

 1000 1015 ‘How Space Mission Assurance Techniques Benefit Electrical and Mechanical Outlet Works’ Reliability

Andrew O’Connor
Relken Engineering

Utility Scale Ocean-going mobile synchronous power generation

Geoff Rogers
Enlighten Power Systems

Exclusive Partner Presentation:

Pentair

1015 1030 TBA TBA
1030 1100 Q&A Q&A A simplified approach to assessing power frequency magnetic emissions from in-building electrical installations

Darek Ocias
Faraday Pty Ltd

 1100 1130    MORNING TEA 
STREAM 1:
QUANTIFYING THE STATE OF PLAY  
STREAM 2:
SEIZING THE OPPORTUNITIES
STREAM 3:
TECHNICAL EXCELLENCE
Session 4A: Measurement & Instrumentation Session 4B: Transport  Session 4C:
 1130  1145 Impact of Dynamic Response of Different Generation Technologies on Frequency Control Ancillary Services (FCAS) Market

Ragini Patel
RMIT University

A General Methodology for Network Integration of Alternatively Fuelled Transit Buses in Regional Cities, and Cairns Case Study

Mitchell Tap
Ergon Energy

Exclusive Partner Presentation:  

NNNCo

 1145 1200 Steep impulse voltage tests on high-voltage equipment

Dr Yi Li
National Measurement Insitute

 TBA
 1200 1215 Transforming electric power grids to smart grids through shared open networks

Robert Zagarella
National Narrowband Network Communications (NNNCo)

 TBA

Exclusive Partner Presentation:

SwitchDin

1215 1230 Winner Best Paper Award:
EEA Conference 2017

Soil Resistivity Testing for Earthing Safety – Is there a better way?

Philip Boys
Mitton Electronet

TBA
1230 1300

Q&A

Q&A TBA
 1300 1400      LUNCH
STREAM 1:
QUANTIFYING THE STATE OF PLAY  
STREAM 2:
SEIZING THE OPPORTUNITIES
STREAM 3:
TECHNICAL EXCELLENCE
Session 5A: Innovative Networks & Plant Session 5B Session 5C: AUPEC Student Presentations
Session Chair:
Dr Robert Barr,
EESA National President
 Session Chair:
Julie Warke,
CitiPower and Powercor
1400 1415 Harnessing global collaboration to tackle technology disruption

Peter Wong
Jemena

Socio-Technical Barriers to Electrical Power Projects

Ines Soto Reyes
Georg-august-universität Göttingen

1415 1430 Flexible spare transformer: An engineering challenge

Arun Mathur
Wilson Transformer Company

Enabling Data Rich Distribution Networks

Nicholas Pappapetros
Ergon Energy

1430 1445 ERGON SVC Replacement with Hybrid D-VAR® STATCOM

John Wright-Smith
AMSC

Energy Use Data Model

Adam Berry
CSIRO

1445 1500

Winner Best Paper Award:
EEA Conference 2017

Challenges for Hydro Generators caused by frequent Start-Stop operation

Tony Mulholland
Andritz Hydro

 TBA
1500 1530 Q&A Q&A
1530 1600   AFTERNOON TEA
1600 1630 Awards Announcement:
– Best Poster Awards
– The Conway Award – Best presentation by a member
– The Cresswell Award – Best presentation by a non-member
1630     CONFERENCE CLOSE

 

FRIDAY 24 NOVEMBER 2017 

Click here for information on two available Site Visits:

  • Waubra Wind Farm Tour
  • King Island Extravaganza